• O nás

SPOZNÁVAJME SVET HROU

ŠMŠ je organizačnou zložkou Spojenej školy, Partizánska 2, Poprad. Ide o ŠMŠ s poldennou starostlivosťou od 7:30 do 12:30. ŠMŠ poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom so zdravotným znevýhodnením  predškolského veku od 3 do 7 rokov.

Špeciálna materská škola má v súčasnosti zriadené tri triedy.

1. ŠMŠ - trieda MOTÝLIKY ( trieda pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami )

2. ŠMŠ - trieda SOVIČKY ( trieda pre deti s viacnásobným postihnutím, s TP, s NKS )

3. ŠMŠ - trieda LIENKY ( trieda pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami )

4. ŠMŠ - trieda VČIELKY trieda pre deti s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami )

Výchovný a vyučovací proces je prispôsobený individuálnym potrebám, možnostiam a schopnostiam detí vyplývajúcim z ich zdravotného znevýhodnenia.

Vzdelávacie oblasti pre deti so zdravotným znevýhodnením:

Jazyk a komunikácia

Matematika a práca s informáciami

Človek a príroda

Človek a spoločnosť

Človek a svet práce

Umenie a kultúra

Zdravie a pohyb

Plán zahŕňa tieto formy denných činností:

• hry a činnosti podľa výberu detí,
          • zdravotné cvičenia- plánujú učiteľky podľa interných metodických materiálov školy na dobu jedného týždňa,
          • vzdelávacia aktivita - plánuje sa denne podľa ŠkVP pre deti so zdravotným znevýhodnením s rešpektovaním jednotlivých špecifík výchovy a vzdelávania deti so zdravotným znevýhodnením,
          • pobyt vonku,
          • činnosti zabezpečujúce životosprávu – osobná hygiena, stravovanie, odpočinok.
          • hry a činnosti podľa výberu detí.

Pre deti so zdravotným znevýhodnením sú okrem vyššie uvedených foriem denných činností zaradené aj špecifické formy denných činnosti, ktoré sú zamerané na predchádzanie, zmiernenie alebo odstraňovanie nepriaznivých dôsledkov zdravotného znevýhodnenia.

Ďalšie služby a priestory školy, ktoré využívajú aj deti zo špeciálnej materskej školy:

• služby CŠPP ( psychologická, špeciálnopedagogická a logopedická starostlivosť ),

• rehabilitačná miestnosť,

• Snoezelen – relaxačná miestnosť,

• Montessori miestnosť,

• herňa,

• telocvičňa.

Školský vzdelávací program je k dispozícii a k nahliadnutiu.