Profil školy
Spojená škola v Poprade je zameraná na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihnutím, detí s kombinovaným postihnutím a detí s autizmom. V škole je 20 tried, z toho 2 triedy ŠMŠ, 16 tried ŠZŠ, 2 triedy PŠ, 5 oddelení školského klubu a 1 oddelenie centra voľného času.
Počiatky starostlivosti o vzdelávanie mentálne postihnutých detí v Poprade, ako aj v okrese Poprad začínajú až v roku 1976. Deti sa vzdelávali v triedach, ktoré boli zriadené pri základných školách. Až v školskom roku 1979/1980 bola zriadená Osobitná škola v Poprade, ktorej činnosť bola zameraná na výchovu a vzdelávanie mentálne postihnutých detí. V školskom roku 1991/1992 bola pri škole zriadená aj trieda pre deti mentálne a sluchovo postihnuté. V školskom roku 1996/97 vznikla pri škole trieda praktickej školy pre vzdelávanie žiakov, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku a nie sú schopní pokračovať v ďalšom vzdelávaní v odbornom učilišti a trieda pre deti s autizmom.
Od 1. januára 1997 je škola samostatným právnym subjektom a neustále rozširuje okruh svojho zamerania. V školskom roku 1998/99 otvára prvú triedu pre žiakov s mentálnym a telesným postihom a o rok neskôr aj rehabilitačné pracovisko, nakoľko počet telesne postihnutých deti sa sústavne zvyšuje.
Od 1. septembra 2001 je pri škole zriadené Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva. 1. januára 2009 je pri škole zriadená ŠMŠ a od 1. januára 2010 vznikla Spojená škola. 1.septembra 2011 vzniklo školské stredisko záujmovej činnosti, ktoré sa od 1. januára 2013 zmenilo názov na centrum voľného času.
Spojená škola, Partizánska 2, Poprad s organizačnými zložkami:
- Špeciálna materská škola
- Špeciálna základná škola
- Praktická škola
a súčasťami školy:
- Školský klub detí
- Centrum voľného času
- Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva
- Výdajná školská jedáleň
Nakoľko v Poprade nie je iné zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom s MP, naša škola vzdeláva deti s rôznym stupňom aj druhom postihnutia.
Škola okrem plnenia hlavnej úlohy - poskytovať vzdelanie a výchovu deťom s MP, plní množstvo špecifických úloh spojených s poskytovaním služieb zdravotne ťažko postihnutým deťom a deťom s kombinovaným postihnutím.
Služby centra špeciálnopedagogického poradenstva využívajú školy okolitého regiónu, interní aj externí žiaci. CŠPP poskytuje komplexnú rehabilitačnú starostlivosť telesne postihnutým deťom a deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Inštitúcia, ktorá vzdeláva zdravotne ťažko postihnuté deti a deti s viacnásobným postihnutím musí zabezpečiť aj rehabilitáciu a iné služby spojené s ich výchovou a vzdelávaním (obslužné činnosti, kŕmenie, obliekanie, umývanie, premiestňovanie imobilných detí...). Z uvedeného dôvodu zamestnávame aj pomocných vychovávateľov a asistentov učiteľa.
Deťom, ktoré nemôžu z rôznych dôvodov navštevovať školu, je zabezpečené individuálne vzdelávanie a poskytnuté služby v CŠPP, kde ich vzdelávajú špeciálni pedagógovia podľa individuálnych vzdelávacích programov a poskytuje sa im komplexná rehabilitačná starostlivosť.