• Doplnok k PP

        • K Č.:  22/2010                                            

          26. augusta  2014                                                                

          Počet listov: 3            

           

          DOPLNOK č. 2

          K PREVÁDZKOVÉMU PORIADKU

           

           

          PREVENCIA PROTI PARAZITOM

          Spracované podľa zákona č. 596/2002 Z. z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov.

               

          -------------------------------

          PaedDr. Paula BYSTRÁ

          riaditeľka školy

          Čl. 1.

          Všeobecný popis

          1. Isté druhy kožných ochorení vyvolávajú parazity, pričom u ľudí (detí) najčastejšie parazitujú voš vlasová, šatová, blcha a ploštica.
          2. Pedikulóza (zavšivenie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit voš detská.
          3. Parazity voš detská, blcha a ploštica (ďalej len parazity) sa šíria hlavne pri priamom kontakte, najmä:
          • v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia,
          • pri spaní viacerých detí v jednej posteli,
          • pri hre, prostredníctvom rôznych predmetov, napríklad hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov,
          • prenosom z odevu na odev v šatniach.

          Čl. 2.

          Povinnosti školy

          1. Informovať zákonných zástupcov detí a žiakov navštevujúcich školu o ich povinnostiach k prevencii výskytu parazitov.
          2. Dodržiavať hygienické zásady v škole vrátane osobnej hygieny.
          3. Vykonávať pravidelné prehliadky vlasov detí.
          4. Prijať dieťa a žiaka do školy bez parazitov.
          5. Ihneď informovať zákonných zástupcov v prípade výskytu parazitov v škole z dôvodu zabezpečeniu prevencie.
          6. V prevádzkovom poriadku školy definovať ako postupovať, ak sa u dieťaťa a žiaka počas pobytu v škole prejavia príznaky akútneho ochorenia alebo prenosného parazitárneho ochorenia.

          Čl. 3.

          Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia.

          1. Pri akomkoľvek podozrení pedagogického zamestnanca na možný výskyt parazitov (žiak sa škriabe, je nepokojný, nesústredený) vykonať kontrolu prezeraním vlasovej časti hlavy a oznámiť túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi žiaka.
          2. Pedagogický zamestnanec dohliadne, aby vrchný odev (hlavne čiapky, šály) a ďalšie predmety, s ktorými prichádza hlava žiaka do styku, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a podobne) s odevmi a predmetmi ostatných žiakov, prípadne aby ich iní žiaci nepoužívali.
          3. Pedagogický zamestnanec zákonnému zástupcovi žiaka odporučí navštíviť príslušného lekára kvôli potvrdeniu, alebo vyvráteniu diagnózy zavšivavenia a uhryznutia blchou alebo plošticou aby po prípadnom potvrdení tejto diagnózy podľa jeho pokynov zabezpečil odvšivavenie a odstránenie bĺch a ploštíc u žiaka. (vyvarenie, prípadne vypratie posteľnej a osobnej bielizne žiaka pri vysokých teplotách a jej dôkladné vysušenie a vyžehlenie).
          4. Škola zabezpečí vykonanie dezinsekcie predmetov (matrace a žinenky), ktoré prichádzajú do styku s vlasovou časťou hlavy, a to vyvarením, prípadne postriekaním insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz, nechať ich dôkladne vyvetrať a vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať. Dezinsekciu vyššie uvedených vecí je potrebné zopakovať po 8 - 14 dňoch na zaistenie spoľahlivého účinku.
          5. Vedenie školy zabezpečí do 48 hodín informovanie všetkých zákonných zástupcov žiakov o výskyte vší a bĺch v škole (zvolaním mimoriadneho rodičovského združenia, prípadne písomnou informáciou a uverejnením oznamu na webovej stránke školy). Následne budú zákonní zástupcovia žiakov  informovaní o ďalšom postupe školy pri  jej snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia v súlade s pokynmi regionálneho úradu verejného zdravotníctva a prevádzkovým poriadkom školy.
          6. Vedenie školy požiada zákonných zástupcov žiakov o súčinnosť, t.j. priebežnú kontrolu vlasov svojich detí a odporučí vykonať domácu dezinsekciu. Informácie o dezinsekčných preparátoch je možné získať u lekára, prípadne v lekárňach.
          7. Pedagogický zamestnanec v žiackom kolektíve následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu parazitov u ďalších žiakov. V rámci ranného filtra deťom vhodným spôsobom prezrie aj vlasovú časť hlavy.
          8. Opätovný nástup žiaka do školy je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že žiak je spôsobilý pre opätovný návrat do kolektívu. Škola toto potvrdenie je povinná od zákonného zástupcu vyžadovať.
          9. Pri riešení problému výskytu parazitov u detí/žiakov sa odporúča postupovať citlivo s individuálnym prístupom. Rodič má povinnosť starať sa o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak rodič odmieta liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o dieťa a tým dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti.

          Čl. 4.

          Legislatíva

          1. Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona NR SR č. 140/2008 Z. z. ustanovuje v § 51 povinnosti fyzických osôb a v §52 povinnosti fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam. Podľa § 12 ods.2 písm. e) citovaného zákona medzi takéto opatrenia patrí aj dezinfekcia a regulácia živočíšnych škodcov. Regulácia živočíšnych škodcov, t.j. dezinsekcia a deratizácia sú preventívne opatrenia vykonávané na zamedzenie vzniku a šírenia prenosných ochorení. Pri vzniku a šírení prenosných ochorení sa vykonávajú opatrenia priamo v ohnisku nákazy.
          2. Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 10 náležitosti prevádzkového poriadku
          3. Vyhláška MZ SR č. 585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.

          Čl. 5.

          Záverečné ustanovenia

          1)Tento doplnok je súčasťou prevádzkového poriadku, je záväzný pre všetkých pedagogických zamestnancov školy, rodičov, zákonných zástupcov a žiakov. Nadobudnutím účinnosti tohto doplnku stráca účinnosť Doplnok č.1 zo dňa 24. januára 2014.

          2)Zamestnávateľ tento doplnok prerokoval s pedagogickými zamestnancami na pedagogickej porade 26. augusta 2014. Doplnok je zverejnený na webovej stránke školy.

          3)Doplnok nadobúda účinnosť dňom 1. septembra 2014.