Podmienky prijatia do ŠMŠ
Podrobnosti o prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie upravuje § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov.
Do ŠMŠ sa prijímajú deti priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku, prednostne sa však prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky, a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt. Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do ŠMŠ je limitované kapacitnými možnosťami materskej školy.
Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva od 1. mája do 31. mája.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť osobne, poštou alebo e-mailom (odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu ).
Prijímanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do materskej školy:
- dieťa sa do materskej školy prijíma vždy len na základe písomnej žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
- zákonný zástupca dieťaťa so ŠVVP spolu so žiadosťou predkladá aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa, vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast ( toto odporúčanie môže byť aj súčasťou potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti ).
Po prijatí dieťaťa do materskej školy predkladá zákonný zástupca podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrene. Vyhlásenie sa podáva pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a vždy po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako 5 kalendárnych dní.
Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas diagnostického pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a dlhšie, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa zo ŠMŠ zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa v ŠMŠ zadaptuje, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľkou pravidelne navštevovať ŠMŠ v dohodnutom čase.