- Správa o VVČ za š.r. 2012/2013
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Správa o VVČ za š.r. 2013/2014
- Príloha č.1
- Príloha č.2
- Príloha č.3
- Príloha č.4
- Správa o VVČ za š.r. 2014/2015
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Správa o VVČ za š.r. 2015/2016
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Správa o VVČ za š.r. 2016/2017
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Správa o VVČ za š.r.2017/2018
- Príloha č.1
- Príloha č.2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Správa o VVČ za š.r. 2018/2019
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Príloha č. 5 Komentár k správe o hospodárení za rok 2018
- Správa o VVČ za š.r. 2019/2020
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Príloha č. 4
- Príloha č. 5
- Správa o VVČ za š.r. 2020/2021
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Správa o VVČ za š.r. 2021/2022
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Správa o VVČ za š. r. 2022/2023
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Správa o VVČ za š.r. 2023/2024
- Príloha č. 1
- Príloha č. 2
- Príloha č. 3
- Komentár k správe a hospodárení za rok 2023
Nadpis
Príloha č. 3
Príloha č. 3
Vyjadrenie Rady školy pri Spojenej škole, Partizánska 2, Poprad k Správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach v školskom roku 2022/2023
Rada školy sa vyjadruje k hodnotiacej správe:
Body 1. a) – d):
Identifikačné údaje školy, údaje o zriaďovateľovi, činnosť rady školy za školský rok 2022/2023, údaje o počtoch detí a žiakov, tried a oddeleniach ŠKD sú pravdivé a zodpovedali skutočnosti v danom školskom roku.
Bod 1. e):
Prepočítaný počet pedagogických a odborných zamestnancov k 31.12.2022 na škole bol 48,8. Prepočítaný počet pedagogických od 01.01.2023 je 42,5. Všetci pedagogickí zamestnanci sú kvalifikovaní. Odbornosť vyučovania v Spojenej škole, Partizánska 2, Poprad tvorí príloha č. 1.
Bod 1. f):
Plnenie kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov sa uskutočňovalo formou vzdelávania v rámci plánu profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov. Všetci pedagogickí sa zúčastňovali aktualizačného vzdelávania.
Bod 1. g):
Spojená škola zapájala svojich žiakov pod vedením pedagógov do rôznych spoločenských a športových aktivít a súťaží. Učitelia pre žiakov organizovali náučné aktivity s rôznou tematikou. Škola dlhodobo spolupracuje s mestskými a inými inštitúciami a prezentuje sa na verejnosti.
Bod 1. h):
V školskom roku 2022/2023 sa škola zapojila do viacerých projektov, v rámci, ktorých sa zúčastnila na rôznych aktivitách. Výzvou „Pomocný vychovávateľ v materskej škole“ financovanej z plánu obnovy a odolnosti SR prostredníctvom zamestnania dvoch pomocných vychovávateliek ako nepedagogických zamestnancov škola získala pomoc pri poskytovaní povinného predprimárneho vzdelávania deťom so zdravotným znevýhodnením v našej špeciálnej materskej škole.
Zapojením sa do výzvy „Digit vybavenie“ škola získa pre svojich učiteľov a žiakov notebooky, tablety bez toho, aby sa musela finančne angažovať – tzn. bezplatne. Technika sa obstaráva cez dynamický nákupný systém priamo na ministerstve. Aktuálne naša objednávka digitálnych technológií je v štádiu verejného obstarávania.
Výzva „Zdravotnícky pracovník“ financovaná z plánu obnovy a odolnosti SR pomohla škole získať zamestnanca, ktorý poskytuje deťom a žiakom zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť.
Zámerom projektu „MY VÁM – VY NÁM - INTEGRÁCIA UMENÍM“ v spolupráci s Tatranskou galériou bola podpora vzdelávania zameraného na zachovanie, vyjadrovanie, ochranu a rozvoj identity a kultúrnych hodnôt príslušníkov rómskej národnostnej menšiny.
Škola sa zapojila do projektu „Knižnica ľuďom“ v spolupráci s Podtatranskou knižnicou, ktorý bol zameraný na rozvoj komunikačných, sociálnych, motorických zručností a kreativity žiakov so zdravotným znevýhodnením. Projektom sa vytváral priestor ukázať žiakom, že v knižnici je možnosť zmysluplne tráviť voľný čas.
Do Národného projektu „Digitálny žiak“ na získanie príspevku na nákup digitálnej techniky sa zapojili naši žiaci so špeciálnej základnej školy, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima) a žiaci 1. ročníka praktickej školy.
Bod 1. i):
Výsledky a závery ŠŠI, ktorá sa konala v novembri 2006 a 12. – 15. apríla 2016, sú uvedené v príslušnom bode a konštatujeme, že odborné a pedagogické riadenie školy je na dobrej úrovni.
Inšpekcia práce v Spojenej škole, Partizánska 2, Poprad zameraná na dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a právnych predpisov upravujúcich zákaz nelegálnej práce bola vykonaná od 23.03.2023 do 06.06.2023. Zo záveru inšpekcie práce konštatujeme, že neboli zistené nedostatky v kontrolovaných oblastiach.
Bod 1. j):
Škola sa nachádza v priestoroch bývalej materskej školy a detských jaslí. Nie je to účelové zariadenie pre daný typ školy. Z uvedeného dôvodu sú v škole učebne, dielne, šatne..., ktoré nezodpovedajú požiadavkám pre výchovu a vzdelávanie detí s rôznym druhom a stupňom postihnutia. V škole nie je telocvičňa, primeraná cvičná kuchynka, priestory na dielenské práce, ktoré by zodpovedali požiadavkám.
Čiastočne škola prispôsobila priestory vybudovaním bezbariérových vstupov, rekonštrukciou jedálne a rehabilitačného pracoviska a projektom „Rekonštrukcia a modernizácia Špeciálnej základnej školy v Poprade“ sme získali ďalšie priestory pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho programu. Zapojením sa do výzvy MŠVVaŠ SR na rozšírenie kapacít materských škôl, sme mohli dokončiť rekonštrukciu B pavilónu a vytvoriť tak aj priestor pre dve triedy ŠMŠ. S nadstavbou materskej školy sme začali v marci 2016 a k 1. septembru 2016 sme otvorili dve triedy. Od 1.9.2020 poskytujeme predprimárne vzdelávanie deťom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami v troch triedach ŠMŠ.
Škola je dobre vybavená učebnými, kompenzačnými pomôckami a pomôckami IKT, vďaka príspevkom sponzorov a realizácií projektov.
Bod 1. k):
Silnou stránkou školy je najmä kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov a komplexnosť ich ďalšieho vzdelávania. Pre rodičov a žiakov poskytuje škola možnosť individuálneho vzdelávania a individuálny prístup. Napriek tomu, že škola sa nenachádza v účelovom zariadení pre daný typ školy, jej interiér je upravený a prostredie školy je príjemné, bezpečné a kultúrne. Ponuka záujmovej činnosti pre žiakov je široká a škola využíva možnosti zapájania sa do vhodných mimoškolských projektov. Škola je pripojená na internet a vybavenosť pomôckami a materiálno-technickým vybavením je na dobrej úrovni, ktorá pokrýva potreby detí, žiakov a zamestnancov. V oblasti prezentácie školy na verejnosti škola využíva možnosti a má vybudovanú tradíciu organizovania rôznych podujatí. Spolupráca školy s rodičmi je bezproblémová a na vysokej úrovni, k čomu prispieva aj dobrá informovanosť rodičov o dianí v škole.
Slabé stránky školy vychádzajú najmä z priestorových podmienok a zo zastaraného technického a prevádzkového vybavenia. V nadstavbe, kde sa nachádzajú štyri triedy sú strešné okná a v letných mesiacoch s vyššou teplotou nie sú vyhovujúce klimatické a pracovné podmienky pre žiakov aj pedagógov.
Napriek navýšeniu kapacity ŠMŠ od 1.9.2022 je z dôvodu pribúdajúceho počtu zdravotne ťažko postihnutých detí s povinným predprimárnym vzdelávaním a požiadavkou od rodičov týchto detí, potrebné rozšíriť kapacitu ŠMŠ a to nielen s poldennou prevádzkou ale aj s celodennou prevádzkou. Dielne je potrebné vybaviť novým náradím a ďalším materiálom na skvalitnenie pracovného vyučovania, zároveň je potrebné doplniť vybavenie cvičných kuchyniek pre žiakov praktickej školy. V škole je nevyhovujúca cvičebňa a absencia telocvične. Je potrebné vytvoriť bezpodnetovú miestnosť, ktorá by slúžila pre deti a žiakov s poruchou autistického spektra.
Body 2. a) - h):
V bode 2 sú uvedené údaje o počte žiakov v škole podľa stupňov zdravotného znevýhodnenia, údaje o prijatých a zapísaných žiakoch, údaje o počte žiakov, ktorí si podali prihlášku na strednú školu spolu s počtom úspešne prijatých žiakov. Úspešnosť prijatých žiakov bola 77%.
Z výsledkov hodnotenia žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelávania vyplýva, že všetci žiaci prospeli.
Škola vzdeláva väčšinou žiakov s ťažším mentálnym postihnutím a ich uplatnenie na trhu práce je veľmi ťažké.
Bod 3. a):
Správu a komentár o hospodárení za rok 2022 tvorí prílohu č. 2.
Body 3. b) -- c):
Škola pre žiakov na začiatku roka pripravila možnosť zapojiť sa do rôznych voľnočasových aktivít. Žiaci mali na výber z 11tich krúžkov a 5tich záujmových útvarov v CVČ.
V ŠKD bolo v školskom roku 2022/2023 zriadených 6 oddelení, do ktorých sa zapísalo spolu 51 žiakov.
Spolupráca s rodičmi a inými subjektami je na veľmi dobrej úrovni.
Bod 3. d):
V súlade s § 161n ods. 3 zákona č. 415/2021, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, sa CŠPP, Partizánska 2, Poprad, ako súčasť Spojenej školy, zriadeným podľa predpisov účinných do 31. 12. 2022, sa zlúčilo s CPPaP, J.Curie 3760/2, Poprad. Od 01. 01. 2023 vznikla zlúčením organizácia - Centrum poradenstva a prevencie, J.Curie 3760/2, Poprad a elokované pracovisko, Partizánska 2, Poprad, ako súčasť Centra poradenstva a prevencie.
Činnosť CŠPP pri Spojenej škole, Partizánska 2 Poprad k 31.12.2022 bola na veľmi dobrej úrovni, primárne poskytovala starostlivosť klientom z okresu Poprad. Orientovalo na komplexnú starostlivosť o deti a žiakov so všetkými druhmi, stupňami a vzájomnými kombináciami zdravotných znevýhodnení a vývinových porúch učenia.
Rada školy pri Spojenej škole v Poprade vzala na vedomie Správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach v školskom roku 2022/2023, ktorá bola prerokovaná na zasadnutí rady školy dňa 11.10.2023.
V Poprade, 11.10.2023 Ing. Mária Pavlanská, predsedníčka rady školy