• Príloha č. 4

        •  Príloha č. 4

           

          SPOJENÁ  ŠKOLA,  Partizánska 2,  058 01 POPRAD

                                                  

                                                                                               

          Koncepcia rozvoja školy na roky 2020- 2025.

          1. Vízia

           

                      Spojená škola v Poprade je orgánom štátnej správy na úseku materských, základných a stredných škôl v regióne.

                      Nadobudnutím účinnosti zákona č. 245/2008 Z.z.:

          • ŠMŠ pri výchove a vzdelávaní detí so zdravotným znevýhodnením   postupujeme 

          podľa vzdelávacích programov pre deti so ŠVVP – predprimárne vzdelávanie,

          • v ŠZŠ sa  žiaci  s mentálnym postihnutím vzdelávajú v rámci vnútornej diferenciácie  

                      školy v nasledovných variantoch:

          • variant  A  -  žiaci  s  ľahkým  stupňom  mentálneho  postihnutia, vzdelávaní podľa  vzdelávacieho  programu pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia – primárne  vzdelávanie, variant A,
          • variant B  -  žiaci so stredným  stupňom mentálneho postihnutia, vzdelávaní podľa  vzdelávacieho  programu pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutím– primárne  vzdelávanie,  variant B,
          • variant C  - žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo   žiaci s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B, vzdelávaní podľa vzdelávacieho  programu pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým mentálnym postihnutím primárne vzdelávanie,  variant C,
          • praktická škola poskytuje nižšie stredné odborné vzdelanie  pre deti so zdravotným  

                      znevýhodnením pre všetky druhy a stupne postihnutia podľa ŠkVP  vypracovaného  

                      podľa  ŠVP  MŠ SR.   

                     

                      SŠ v  Poprade má t. č. 20  tried, 7 oddelení  školského klubu a CVČ. V Poprade  a jeho  blízkom okolí  sme jedinou školou, ktorá vzdeláva  mentálne  postihnuté  (MP)  deti, deti        s ťažším stupňom mentálneho postihnutia, deti s kombinovaným postihnutím (MP  a sluchové postihnutie, MP  a telesné postihnutie, MP  a zrakové postihnutie...), a  zabezpečujeme  aj  výchovu  a  vzdelávanie  pre deti  s  autizmom.

          Neustále pribúdajú deti s ťažším stupňom postihnutia, ktoré sú  po  ukončení  povinnej  školskej dochádzky vzdelávané v praktickej škole. Preto je potrebné počítať  s nárastom počtu tried v praktickej škole.

          S narastajúcim počtom detí s kombinovanými postihnutiami vyplývajú aj zvýšené nároky na výchovu a vzdelávanie týchto žiakov. Znižuje sa počet žiakov v triede a  zvyšujú  sa  požiadavky  na   vybavenosť celého zariadenia školy.  Škola  postupne zabezpečuje   úpravu   priestorov   na   bezbariérové,   zaobstaráva nevyhnutné učebné a kompenzačné  pomôcky a pomôcky na rehabilitáciu. Vzhľadom na  súčasnú finančnú situáciu v  školstve,  spomínané požiadavky  škola zabezpečuje väčšinou cestou sponzorských aktivít a za podpory OZ pri škole. Keďže je predpoklad, že aj  v nasledujúcich piatich rokoch sa  bude škola a jej  činnosť  uberať  spomínaným  smerom,  bude  potrebné  počítať s nárastom  finančných   prostriedkov   na   materiálnu  vybavenosť a rekonštrukčné úpravy školy. So stúpajúcim  počtom  žiakov   s  kombinovaným  postihnutím  je  predpoklad  znižovania  počtu  žiakov      v triedach.  Priestorové  podmienky  školy  však  neumožňujú nárast počtu tried.

          S prihliadnutím  na realizáciu integrácie  postihnutých detí do ZŠ je predpoklad, že      v daných  priestoroch sa budú postupne vzdelávať len deti s ťažším, prípadne kombinovaným postihnutím.

                      Z  uvedených  dôvodov  škola  okrem  plnenia  hlavnej  úlohy  - poskytovať vzdelávanie a výchovu  MP deťom, plní množstvo špecifických úloh  spojených s  poskytovaním služieb  zdravotne ťažko postihnutým deťom a deťom s kombinovanými postihnutiami.

          Pri  škole  je  zriadené aj  CŠPP,  ktorého  služby  využívajú  rodičia a  pedagógovia z celého regiónu (okres Poprad, Kežmarok...), interní aj externí klienti. CŠPP poskytuje aj komplexnú rehabilitačnú starostlivosť deťom  so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.

          Činnosť CŠPP

          1. Depistáž.

          2. Komplexná špeciálno-pedagogická diagnostika.

          3. Poradenská činnosť:

          - predškolská príprava,

          - starostlivosť o integrované deti v ZŠ,

          - poradenstvo pri voľbe povolania pre mentálne postihnutú mládež a mládež s viacnásobným               

             postihnutím,

           

          CŠPP poskytuje služby  školám z celého regiónu  (okres Poprad, Kežmarok aj zo širšieho okolia - Bardejov, Stará Ľubovňa, Rožňava a Revúca), interným aj externým klientom.

          Činnosť CŠPP  je zameraná na poskytovanie

          • poradenskej činnosti,
          • konzultačnej činnosti poradenstvo a konzultácie pre rodičov,
          • metodickej činnosti pomoc pri tvorbe špeciálno-pedagogických plánov, postupov a programov.
          • poradenstvo školám pri individuálnych formách vzdelávania,

           

          Komu pomáha:

          • rodinám,
          • zákonným zástupcom,
          • pedagogickým zamestnancom a iným záujemcom,
          • pomáha mentálne postihnutým deťom v ranom, predškolskom a školskom veku,
          • deťom s viacnásobným postihnutím,
          • žiakom ZŠ so špecifickými poruchami učenia,
          • deťom s poruchami správania,  
          • individuálne  integrovaným  deťom, 
          • deťom  vyžadujúcim  logopedickú  starostlivosť,
          • deťom s poruchami sluchu a deťom s autizmom.

           

          Zameriava sa aj na oblasť včasnej intervencie.

           

           

          2. Orientácia na partnerov

           

          Zriadenie tried pre deti s viacnásobným postihnutím (MP a sluchový, MP a telesný), triedy pre deti s autizmom, praktickej školy, tried pre deti s ťažkým mentálnym postihnutím, triedy ŠMŠ  a  CŠPP, si vyžaduje aj personálne, materiálne a organizačné zabezpečenie. Každý z týchto krokov sa musí udiať v súčinnosti školy so zriaďovateľom, rodičmi, zamestnancami a samosprávou.

           

           

          2.1 Sebahodnotenie

           

          Organizačné zmeny však nie vždy sú nevyhnutnou súčasťou zlepšenia vyučovania na škole. Preto pri každej pripravovanej a realizovanej zmene musí byť alfou a omegou sledovanie kvality vzdelávania, ktoré odráža i kvalitu školy.

          Kvalita školy sa nemá orientovať na učiteľov, ani na školskú politiku, ani na rodičov, ale v prvom rade na žiakov, na kvalitu rozvoja ich osobností. V prípade našej školy je to o to dôležitejšie, že vychovávame a vzdelávame mentálne postihnuté deti, deti s viacnásobným postihnutím, deti s autizmom a ťažko mentálne postihnuté deti.

          Vedenie školy musí vytvoriť priaznivú atmosféru, aby sa na vytváraní dobrého mena školy podieľali všetci jej zamestnanci. Musí formovať kolektív zamestnancov na kolektív priateľov hrdých na svoje osobné úspechy, i na úspechy celej školy.

          Vzhľadom k množstvu názorov a kritérií na dobrú školu, sme ako hlavné kritériá dobrej školy využili tieto:

          • kolektívna spolupráca,
          • systém pravidiel chodu školy,
          • transparentnosť pri  požiadavkách na žiacke výkony,
          • organizačná stránka chodu školy,
          • podiel rodičov na riadení školy,
          • autonómia školy.

           

          2.2 Identifikácia partnerov

           

          Na základe skutočností uvedených v bodoch 1., 2. a 2.1, musí vedenie školy v spolupráci so všetkými zamestnancami, pružne pristupovať na zmenené pracovné podmienky, čo sa týka zloženia tried (pribúdajúci počet žiakov s ťažším  postihnutím), materiálneho vybavenia, pedagogickej dokumentácie, dokumentácie dieťaťa v CŠPP, priestorového vybavenia (úprava priestorov na bezbariérové, postupné vybavovanie a zariaďovanie priestorov rehabilitačného pracoviska, ...).

          Všetky tieto zmeny sa musia uskutočňovať v súlade s platnou legislatívou v spolupráci školy so zriaďovateľom, MŠVaV SR a ŠPÚ. Moderná škola sa nedokáže prispôsobiť veľkým nárokom na vybavenosť bez spolupráce s nadáciami,  fondami a sponzormi, cestou ktorých sa snaží získať finančné prostriedky na zabezpečovanie nadštandardných služieb, ktoré  by mala škola  poskytovať, aby obstála v konkurencii.

           

          2.3 Zmapovanie požiadaviek partnerov

           

                      S prihliadaním na platnú legislatívu – integrácia postihnutého dieťaťa v ZŠ – bude naša škola vzdelávať a vychovávať stále viac detí s ťažším mentálnym postihnutím (B a C variant).

          Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné, aby sa v škole sústreďovali len ľudia, ktorí majú záujem o prácu s týmito deťmi, sú ochotní neustále sa vzdelávať a pracovať pre prospech postihnutého dieťaťa:

                -    neustále prispôsobovať materiálne a technické vybavenie školy novým podmienkam,

          • vytvárať dobré meno školy, aby čoraz širšia verejnosť dokázala prijímať postihnutého žiaka,
          • spolupracovať s nadáciami, sponzormi, samosprávou, aby sa mohli vytvárať priaznivé predpoklady pre neustále sa zvyšujúce nároky na chod školy,
          • snažiť sa spolupracovať so samosprávou a s nadáciami pri vytváraní chránených dielní a chránených pracovísk, aby naši absolventi po skončení školy neostávali zatvorení doma medzi štyrmi stenami. Aby to, čo sa v škole naučili, mohli využiť vo svojom ďalšom živote.

           

          2.4 Analýza požiadaviek a spokojnosť partnerov

           

          Škola sa už niekoľko rokov vyvíja týmto smerom, akceptujú ju aj partneri ako sú: zriaďovateľ (OÚ v  Prešove), MŠVaV SR a  ŠPÚ (zapájanie sa do projektov a experimentálnych overovaní), mestská samospráva a široké okolie (aj mimo okresu Poprad).

           

          3. Určenie cieľov a priorít

          • zabezpečiť školu kvalifikovaným a erudovaným personálom,
          • v rámci rozpočtu zabezpečovať učebné a kompenzačné pomôcky, drobnú údržbu  a opravu,
          • využívať fondy, nadácie a sponzorov na nadštandardné vybavenie (pomôcky a potreby pre imobilných žiakov, alternatívne metódy komunikácie, ...),
          • v prípade schválenia zákona o povinnom predprimárnom vzdelávaní sa budeme musieť zapojiť do výziev pre zvýšenie kapacity materskej školy.

          4. Vypracovanie akčných plánov - vízia na roky 2020 - 2025

           

          DOVYBAVENIE DIELNÍ náradím a materiálom na skvalitnenie pracovného vyučovania.

          zodp.: vedenie školy

          termín: priebežne

           

          VYBUDOVANIE DOPRAVNÉHO IHRISKA v areáli školy.

          zodp.: vedenie školy

          termín: 2020 –2025

           

          VYBAVENIE CVIČNÝCH KUCHYNIEK pre žiakov praktickej školy.

          zodp.: vedenie školy

          termín: priebežne

           

          ZABEZPEČIŤ BEZPODNETOVÚ MIESTNOSŤ, ktorá by slúžila pre deti a žiakov s poruchou autistického spektra na redukciu nepokoja, zlosti, či relaxáciu.

          zodp.: vedenie školy

          termín: 2020 –2025

           

          ZABEZPEČIŤ  REKONŠTRUKCIU  KANALIZÁCIE na ulici Dominika Tatarku, ktorá je v havarijnom stave.

          zodp.: vedenie školy

          termín: 2020 –2025

           

          UKONČIŤ OPLOTENIE v objekte na ulici Dominika Tatarku zo strany ulice Popradské nábrežie.

          zodp.: vedenie školy

          termín: priebežne

           

          ZABEZPEČIŤ  OCHRANU OBJEKTU - v obidvoch objektoch školy je potrebné urobiť kamerový systém na ochranu oplotenia a okolia školy, aby sme predišli poškodzovaniu majetku vandalmi.     .

          zodp.: vedenie školy

          termín: 2020 –2025

           

          VYTVORIŤ TERAPEUTICKÚ ZÁHRADU, ktorá by pomáhala žiakom pri spoznávaní rôznych druhov liečivých rastlín, drevín, ovocných stromov, krovín, prírodnín s možnosťou sledovať zmeny flóry počas celého roka.    

          zodp.: vedenie školy

          termín: 2020 –2025

           

           

                                                                                                                           Mgr. Andrea Bilšáková

                                                                                                                                 riaditeľka školy